Miért menedzseld saját magad a projektet?
A kivitelezőválasztással foglalkozó 17. és 18. részben már megindokoltuk, miért érdemes profikra bízni az online jelenléted megalkotásával járó munkát ahelyett, hogy magad vesződnél vele. Nos, a gyakorlati projektmenedzsmentnél már kicsit más a helyzet…
A weboldal sikeressége csak részben a kivitelező felelőssége
Egy ideális világban azt feltételezhetnéd, hogy ha új weboldalt szeretnél készíttetni és kiválasztasz egy kivitelezőt, akkor ő minden esetben képes a projektet a te minimális közreműködéseddel sikerre vinni. A valóság azonban többnyire távol áll ettől és ez nem feltétlenül csak a kivitelező hibája.
Ha nem eléggé felkészülten vágsz bele a weboldal projektbe, még a legjobb szándékú kivitelező sem menthet meg téged attól, hogy végül terveid ne balul süljenek el. De vajon honnan is birtokolhatnád azt a tudást, ami a sikerhez szükséges?
Egy sikeres, profitot termelő weboldal elkészítése több szakember évek, évtizedek alatt összegyűjtött tudásának eredményeképpen tud megszületni. Kik ezek a szakemberek? Marketinges, szövegíró, grafikus, programozó és akkor még nem is beszéltünk az üzleti tervezésről, amihez szintén jó, ha szakértő segítséget veszel igénybe.
Egy vagy több kiviteleződ legyen? Mennyiért találsz egyáltalán jó kivitelezőt?
Ha korábban még azt is gondoltad volna, hogy létezik az a multitálentum, aki egy személyben képes minden részfeladatot tökéletes minőségben kivitelezni, az előző felsorolást olvasva te is beláthatod, hogy elég ritka az a polihisztor, aki az összes terület szakértője tud lenni egyszerre. Inkább az a valószerű, hogy egy csapat tud csak minden igényt kielégíteni, ami viszont teljesen más árcédulával bír.
A rendszerekben gondolkodni képes szakemberek, akik a saját területükön profik, és tudják hogyan kapcsolódnak az egyes területek egymáshoz, manapság havonta nettó 4-500 ezer forinttól alkalmazhatóak. Ha nem KATA-s vállalkozókból áll össze a csapat és céget bízol meg a feladattal, akkor egy alkalmazott ennek a duplájába kerül a cég számára. Tehát 5-10 ezer forintos órabér között mozoghat egy jó szakember bére, havi 100 projekten töltött órával számolva.
Ha ezt az órabért nem vagy hajlandó kifizetni, annak nagy valószínűséggel projekted végeredménye látja majd kárát. A cégeknél, ahol minden feladatra megvan a szakember, az előny az összeszokottságból származó hatékonyság. Egy több kivitelező által végigvitt projektnél a te feladatod a kivitelezők összehangolása.
Ebben az esetben jellemzően magasabb szintű az információvesztés, ezért több munkaidőbe kerül egy projekt, így végérvényben közel azonos végösszegre számíthatsz mindkét esetben.
Egy fejlesztő cégnél dolgozó alkalmazott és egy egyéni vállalkozó havi költségei és várható óradíja
Ki fogja kezelni a projektmenedzsmentet?
Amennyiben egy minden weboldal készítési munkakörre (szövegíró, marketinges, grafikus, programozó) alkalmazottal bíró ügynökséggel dolgozol együtt, jellemzően az ügynökség leveszi a projektmenedzsmenttel kapcsolatos terhek jelentős részét a válladról. Ugyanakkor ebben az esetben is aktívan támogatnod kell a munkájukat, mivel minél több megválaszolatlan kérdés merül fel, annál nagyobb a valószínűsége, hogy az ügynökség saját értelmezése szerint valósít meg dolgokat, ami később vita tárgyát képezheti.
Ügynökségi tapasztalattal a hátam mögött elmondhatom, hogy a saját ügyedet tőled jobban senki nem fogja a szívén viselni és az üzletedet is te fogod a legjobban érteni, így törekedned kell a lehető legteljesebb tudásátadásra a kivitelező felé.
A dedikált projektmenedzser a leginkább kényelmes felállás, de még így is látható hogy saját beletett munka nélkül nincs sikeres projekt. Méginkább igaz ez, ha nem kigazdálkodható egy ügynökség díjazása a projekthez, mert ekkor több szabadúszóval kell együtt dolgoznod, akiknek a munkáját neked kell koordinálnod. Ekkor tulajdonképpen te magad válsz “projekted projektmenedzserévé”, így ha nem akarsz a saját ellenséged lenni, legalább a minimális projektvezetési ismeretekkel tisztában kell lenned.
Mielőtt túl ijesztővé válnék, leszögezném, hogy egy komplex weboldalprojekt menedzselése sem nyúlik túl a képességeiden, csak pár fontos mozzanatra kell árgus szemmel figyelned.
Jövőhét pénteken már érkezik is a következő rész, amiből megtudhatod, hogy kivel fogsz majd együtt dolgozni. Addig is mazsolázz kedvedre a régebbiekből:
- Bozótvágás az online vállalkozások dzsungelében
- Mik az esélyeid, ha online vállalkozol?
- Tanulj gyorsan, hogy az élre törhess
- Mitől függ, hogy siker vagy rémálom lesz számodra az online vállalkozás?
- Szükséged van egyáltalán weboldalra vagy elég lehet egy Facebook oldal is?
- Egy sikeres weboldal projekt életszakaszai: Előkészítés
- Marketing szövegírás és grafikai tervezés
- Kivitelezés
- Indulás után
- A weboldal projekt 3 alappillére
- Érdeklődőszerzés
- Élményteremtés
- Konvertálás: Érdeklődőkből vevők
- Vevőgondozás
- Eredményességet befolyásoló tényezők: márka, pozicionálás és szöveges tartalom
- Eredményességet befolyásoló tényezők: megjelenés, használhatóság, hatékonyág, betöltési sebesség
- Kivizetelző választás: Velük vagy nélkülük?
- Kivitelező választás: Időhorizontok és kivitelezők